Agnieszka_Skalniak_Mistrzostwa_Świata_2014

Agnieszka Skalniak brązową medalistką MŚ!

Agnieszka Skalniak, na co dzień reprezentująca KK Tramwajarz Łódź, została brązową medalistką mistrzostw świata w wyścigu ze startu wspólnego. To pierwszy po 13 latach medal światowego czempionatu dla polskiej juniorki, po brązie Mai Włoszczowskiej w Lizbonie, w 2001 roku.
Agnieszka Skalniak wjechała na metę w ok. 20-osobowej grupie. Tuż obok niej na finałowych metrach obecna była druga z Polek, Daria Pikulik, która również przyczyniła się do sukcesu swojej koleżanki z kadry. Srebrna medalista mistrzostw Polski – zarówno tych tradycyjnych, w Sobótce, jak i górskich szosowych – finiszowała na trzecim miejscu, ustępując jedynie mistrzyni świata Amalie Dideriksen (Dania) i “srebrnej” Sofii Betizzolo (Włochy).

Daria Pikulik zameldowała się na 12. miejscu. Nikol Płosaj jechała przez cały wyścigu, podobnie jak Skalniak i Pikulik, w głównej dużej grupie. Cała trójka popisała się bardzo uważną i solidną jazdą. Na przestrzeni całego wyścigu nie uformowała się żadna ucieczka, a peleton z każdym okrążeniem topniał, z powodu wysokiego tempa. Dopiero na finałowych kilometrach, gdy rozpoczęły się zdecydowane ataki, Płosaj straciła dystans do czołówki. Przekroczyła “kreskę” jako 34. Czwarta z reprezentantek Polski, Marta Lach, była 58.

Poza srebrnymi medalami mistrzostw kraju, Agnieszka Skalniak była w tym sezonie najlepszą polską juniorką w mistrzostwach Europy, gdzie zajęła 15. miejsce. W tegorocznym Pucharze Polski zajęła 2. lokatę w końcowej klasyfikacji. Zdominowała rywalizację juniorek w Górskim Wałbrzyskim Wyścigu Kolarskim, gdzie na 4 etapach była najlepsza i zwyciężyła w generalce.