Torowy wrzesień

Po raz pierwszy od wielu lat miłośnicy kolarstwa torowego mają możliwość uczestniczyć w co tygodniowych zawodach organizowanych na naszym lokalnym Welodromie Społem. Wrzesień to miesiąc szczególny dla tej dyscypliny również z innego powodu. W ostatni weekend(12-14.09) na Torze BGŻ Arena Pruszków odbyły się jedyne w swoim rodzaju zawody torowe. XIV Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących. Są to jedyne zawody torowe w Polsce w których zawodnicy rywalizują na rowerach typu Tandem. W tym roku w składzie reprezentacji Łódzkiego Klubu Sportowego Niewidomych OMEGA wystąpiło aż sześciu zawodników:

Tomasz Olechno/Adam Marciniak – ubiegłoroczni srebrni medaliści

Poróg Daniel/ Krzysztof Wolski – W ubiegłym roku 4 miejsce

Gruszkowski Sławomir/ Dominik Pawłowski – debiut

Łącznie do zawodów zgłosiło się dziesięć drużyn męskich oraz sześć drużyn damskich. Wśród reprezentacji męskiej para Marcin Polak/Michał Ładosz – Hetman Lublin. Obrońcy złotych medali we wszystkich konkurencjach Tandemowych. Para ta z powodzeniem startuje w Tandemie szosowym zdobywając komplet pierwszych nagród na wszystkich możliwych wyścigach. Wszyscy zawodnicy mieli możliwość odbycia treningu w piątek przed sobotnimi startami. Jako drużyna łódzka skorzystaliśmy z takiej możliwości dzieląc się jedynym rowerem Tandemowym jakim dysponuje KSN Omega(Tomasz Olechno/Adam Marciniak). Trening musiał być szybki i intensywny.

Sam miałem możliwość po raz pierwszy w życiu odbyć jazdę w parze. Doznania jedyne w swoim rodzaju. Okazuje się też przy okazji, że to taka dyscyplina w której do mocnego kopyta pilot musi posiadać całkiem mocne bary. W końcu cały zestaw plus dwóch chłopa to jakieś 170 kg , a prędkości rzędu 55-60 km/h to norma. Prowadzenie takiego pojazdu w którym dwie osoby „bujają się” w przeciwne strony to nie lada wyzwanie. Po treningu mieliśmy okazję porozmawiać z konkurencyjnymi ekipami i pozazdrościć sprzętu jakim dysponują. Tak, widać różnicę, o czym mówię zobaczycie na załączonych zdjęciach. Sobota to początek zawodów , organizator zaplanował w ramach eliminacji sprintu olimpijskiego wyścig ze startu lotnego na dystansie 200m. W naszym obozie dość nerwowo , jeden rower i sześciu startujących. Drobne poprawki pozycji, zmiana okucia i jazda.

W eliminacjach pierwsze cztery pary kwalifikują się do wyścigów właściwych i są nimi zgodnie z przewidywaniami:

Marcin Polak/Michał Ładosz

Tomasz Olechno/Adam Marciniak – KSN Omega

Poróg Daniel/ Krzysztof Wolski – KSN Omega

Kołodziejczuk Piotr/Arkadiusz Szczerbiak

W dalszych wyścigach jest dość dramatycznie i niemal wszystkie wymagały po 3 biegi. W efekcie tych zmagań nasi koledzy Poróg Daniel/ Krzysztof Wolski zdobyli srebrny medal , a Tomasz Olechno/Adam Marciniak medal brązowy. Złoto dla pary z Lublina Marcina Polaka/Michała Ładosza

Sobotnie popołudnie to wyścig na dystansie jednego kilometra. Koronny dystans naszego kolegi spod Apteki Adama Marciniaka. I tym razem nasi koledzy nie zawiedli, układ nieco się zmienił ale znowu mamy dwa medale.

Złoto dla pary z Lublina Marcina Polaka/Michała Ładosza  z czasem 01:07:59

Srebro dla pary z Łodzi  Tomasz Olechno/Adam Marciniak z czasem 01:08:50

Brąz dla pary z Łodzi Poróg Daniel/ Krzysztof Wolski z czasem 01:10:44

Niedziela to koniec MP z wyścigiem na dochodzenie na dystansie 4 km dla mężczyzn i 3 km dla kobiet. Przebieg tego wyścigu był dość dramatyczny dla naszej pary Tomasz Olechno/Adam Marciniak. Podczas jednego z biegów zerwali łańcuch (tak to się zdarza), w rezultacie sędzia pozwolił powtórzyć wyścig. Niestety chłopakom zabrakło sił i ostatecznie zajęli dobre czwarte miejsce. I tym razem bezkonkurencyjna była para z Lublina, srebro dla pary KSN Omega Łódź Daniel Poróg/Wolski Krzysztof !!!  W efekcie zmagań łódzka drużyna KSN Omega zdobyła łącznie 5 medali !!!

[youtube id=”hD6Lw8nAThQ”]

XIV Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących (2)

Arena w pełnej krasie

Zespół KSN Omega

Zespół KSN Omega

Konkurencja…

Konkurencja…

Cyklomaniacy są wszędzie

Cyklomaniacy są wszędzie

Tandem KSN Omega

Tandem KSN Omega

A tu nie co wyższa półka…

A tu nie co wyższa półka…

Start do „Łódzkiego” sprintu Damian/Krzysiek Tomek/Adam

Start do „Łódzkiego” sprintu Damian/Krzysiek Tomek/Adam

Start z maszyny do 1 km   Tomek/Adam(srebrny medal)

Start z maszyny do 1 km Tomek/Adam(srebrny medal)

Wręczenie medali w konkurencji na dystansie 4km

Wręczenie medali w konkurencji na dystansie 4km

Wręczenie medali w konkurencji 1 km

Wręczenie medali w konkurencji 1 km

Wręczenie medali w konkurencji sprintu olimpijskiego

Wręczenie medali w konkurencji sprintu olimpijskiego