Tour de Dziektarzew 2014

Kolarstwo i lokalne społeczności od zawsze stanowią jedną całość.

Małe kluby, boczne drogi, pomoc lokalnych strażaków podczas wyścigów i ściganie połączone z festynami gminnymi to esencja drogi, jaką przeszedł każdy młody zawodnik w kraju i za granicą. Taka symbioza do dziś działa, a ostatnio mogliśmy się o tym przekonać piętnastego sierpnia w Dziektarzewie. W tej niewielkiej miejscowości, położonej dwa kilometry za Lutomierskiem miała miejsce bardzo udana impreza kolarska.

tour_de_dziektarzew (4)

Organizatorami byli miejscowi z pomocą Wojtka Kowalczyka, mastersa znanego z niedzielnych spotkań pod apteką. Kilka telefonów do zaprzyjaźnionych osób pomogło zorganizować bramę startu i mety oraz podium z Łasku, na którym kiedyś medale i dyplomy odbierał Michał Kwiatkowski. Imprezę komentował znany konferansjer Wiesław Dyrgała. Słońce świeciło, trasa była obstawiona, nic tylko brać udział.

Zawody miały charakter familijny, nastawione były na najmłodsze dzieci, a dla starszych była sztafeta rodzinna. Wśród najmłodszych triumfował Mikołaj Kowalczyk, które uskrzydliła koszulka cyklomaniacka (zwróćcie uwagę na zdjęciu) i który powtórzył sukces w sztafecie przy udziale dziadka i Ewy Bachmańskiej, która jechała w zastępstwie mamy. Wszyscy medaliści otrzymali nagrody od licznych sponsorów, a kibice dostali poczęstunek. Po południu odbył się festyn z licznymi atrakcjami i obfitą biesiadą.

Takie imprezy to świetny sposób spędzania czasu. Poznajemy nowe miejsca, nowych ludzi, spędzamy czas na świeżym powietrzu i zaszczepiamy najmłodszym chęć do uprawiania sportu. Dzieci (również i my, starsi) widzą, czują i rozumieją, że świat wygląda różnie i jest bardzo interesujący.

Udział w takim wydarzeniu może stać się początkiem wspaniałej przygody z rowerem, gdzie wyścigów połączonych z festynami gminnymi odwiedza się całe mnóstwo. Wydarzyć się mogą bardzo ciekawe rzeczy, które wspomina się potem latami. Moja babcia kiedyś wygrała gęś i kaczkę podczas gminnej loterii, na obiad później była czarnina. Polecam wszystkim taki sposób na weekendowy odpoczynek.


tour_de_dziektarzew (3) tour_de_dziektarzew (2) tour_de_dziektarzew (1)