Okładka publikacji Klub Sportowy SPOŁEM Łódź - Sekcja kolarska 1927-1980

Czytelnia: KS SPOŁEM Łódź – Sekcja kolarska 1927-80.

Mamy dla Was nie lada gratkę. Rafał Pakuła, nasz Szanowny Kolega w doli i niedoli na szosowym rancie, wyszukał, zebrał oraz opisał dzieje sekcji kolarskiej KS Społem Łódź. Autor publikacji na przeszło 80-ciu stronach zawarł informacje o historycznych osiągnięciach kolarzy z ulicy Północnej, uzupełniając je o ilustracje, statystyki oraz tabele z zestawieniami medalistów Mistrzostw Polski w barwach klubu. Dla wielu młodych kolarzy, choćby takich jak ja, lektura ta będzie jedyną sposobnością na zaczerpnięcie informacji z pewnego źródła o sukcesach starszych kolegów, z którymi to mamy przyjemność jeździć na treningach. Informacje jak nabyć swój egzemplarz znajdziecie na końcu wpisu.


KLUB SPORTOWY SPOŁEM ŁÓDŹ. SEKCJA KOLARSKA 1927-1980.

Lektura dla miłośników sportu, historii, statystyk..

Dom Cyklisty w parku Helenów, po 1912 r.

Dom Cyklisty w parku Helenów, po 1912 r.

Publikacja ukazuje zarówno w sposób popularny jak i badawczy historię KS Społem, jednego z najbardziej utytułowanych klubów kolarskich w Polsce. Historia zaczyna się w 1927 r., kiedy zawiązano sekcje kolarską. Następnie ukazane są przemiany społeczno-gospodarcze, oddziaływanie polityki na struktury klubowe oraz wszystkie te sytuacje, które składały się na obraz codzienności. Za datę graniczną przyjęto rok 1980 – XXII Igrzysk Olimpijskich w Moskwie.

Klub Sportowy Społem na stałe wpisał się w historię światowego i łódzkiego kolarstwa. Zawodnicy klubu pięciokrotnie startowali w Igrzyskach Olimpijskich. Wielokrotnie zdobywali tytuł torowych i szosowych mistrzów.


Siedziba i hala sportowa KS. Społem Łódź

Siedziba i hala sportowa KS. Społem Łódź

Wyspecjalizowana gałąź medycyny sportowej przyniosła także zgoła odmienny rezultat. Coraz częściej rozpisywano się na temat zakazanych anabolików, po które coraz chętniej sięgali sportowcy różnych dyscyplin. Seria dyskwalifikacji dosięgła zawodników polskich, węgierskich i radzieckich. Międzynarodowa Federacja Lekarzy Sportowych przyjęła następującą definicję dopingu w sporcie: „Doping jest to dostarczanie organizmowi fizjologicznych substancji w dawkach przekraczających normy, w celu sztucznego i nieetycznego podnoszenia wydajności wysiłkowej.


Drużyna kolarska KS Społem – mistrzowie Polski 1962 r.

Drużyna kolarska KS Społem – mistrzowie Polski 1962 r.

Pozycja „Społem” w łódzkim i krajowym kolarstwie wygląda następująco. Na przestrzeni lat 1968–1975 zawodnicy wywalczyli 22 tytuły mistrza Polski i 30 tytułów wicemistrzowskich. W okręgu łódzkim kolarze zdobyli 63 tytuły mistrzowskie w zawodach regionalnych oraz 68 wicemistrzowskich. Zawodnicy w punktacji klubowej czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium, trzykrotnie na 2 miejscu i raz na 3. Jednym z liczących się zawodników torowych w Łodzi i w Polsce, obok Wacheckiego i Latochy był Wiesław Raczyński, który cztery razy w 1973 r. i czterokrotnie w sezonie kolarskim 1977-1978, zdobył tytuł wicemistrza Polski. Największym sukcesem było wywalczenie złotego medalu mistrzostw Polski na obiekcie sportowym w Żyrardowie w 1980 r.

(wszystkie ilustracje pochodzą ze zbiorów prywatnych autora)

Zachęcam do czytania, miłej lektury
Rafał Pakuła


 Kontakt, informacje, zamówienia: publikacja.spolem@gazeta.pl, tel. 513 839 359

Rok wydania: 2012
Cena okładkowa: brak / (18 zł)
ISBN: 978-83-934578-0-9
Ilość stron: 82
Oprawa: miękka (kartonowa)
Papier: matowy
Kolor: nie
Opisywane kluby: Społem Łódź
Opisywane sekcje: kolarstwo
Statystyki, tabele:  tak (zestawienie medalistów Mistrzostw Polski w barwach Społem Łódź)