Torowe Mistrzostwa Polski Tandemów

Nie opadł jeszcze przysłowiowy kurz po MP Masters 2015 na lokalnym welodromie Społem, a tu kolejna impreza rangi MP.

W dniach 22-23 sierpnia na Torze BGŻ Arena Pruszków odbyły się kolejne i jedyne w swoim rodzaju zawody torowe – XV Mistrzostwa Polski Osób Niewidomych i Słabowidzących. Przypomnę że są to jedyne w Polsce zawody w których rywalizacja odbywa się na rowerach torowych typu tandem.

IMG_1774

Łódź to reprezentacja KS Niewidomych Omega. Podobnie jak w ubiegłym roku barwy klubu reprezentowali:
Tomasz Olechno/Adam Marciniak – obrońcy srebrnych medali z 2014r
Sławomir Gruszkowski/Dominik Pawłowski
Strulak Izabela/Kazimierz Dubas – debiutująca para mieszana
Krzysztof Wolski – zamiennie z Adamem Marciniakiem

IMG_1773

W ubiegłym roku kiedy po raz pierwszy miałem możliwość startu i pilotowania tandemu nie zdawałem sobie sprawy z tego jaka odpowiedzialna rola leży po stronie pilota. Tandem „w pełni załadowany” waży około 150-170 kg. Partner często osoba niewidoma lub niedowidząca musi posiadać całkowite zaufanie do swojego pilota. Rozwijane prędkości są podobne to tych jakie wykręcamy na torowych solówkach jednak zapanowanie nad 160 kg pociskiem to nie lada fizyczne wyzwanie dla pilota, szczególnie w sprintach i poprzedzających je kwalifikacjach tzw. 200m z lotu. Przy tych prędkościach i przeciążeniach czuć jak w rowerze pracuje każdy element konstrukcji, skrzypienie i gięcie jest stałym elementem jazdy na tandemie. Dzisiaj wiem że taka jazda to czysta esencja zmagań torowych których nie da się porównać z żadną inną rywalizacją.

IMG_1662

Wracając do samej rywalizacji, piątek poprzedzający zawody to czas na przygotowania, dokręcanie skrzypiących śrub i korb oraz treningu.
Zawody zaczęły się w sobotę rano jak zawsze eliminacją do sprintu czyli 200 m z lotu. Konkurencja zarezerwowana dla najszybszych i jak się okazało złoci i srebrni medaliści (Tomek i Adam) z ubiegłego roku nie mieli sobie równych. Ich czasy odbiegają znacznie od pozostałych tandemów.

Tomek z Adamem wykręcili drugi czas 11,437 i zakwalifikowali się do ścisłej walki w finałach. Sławek i Dominik poprawili swoje miejsce z ubiegłego roku o jedną pozycję ale do finałowych baraży niestety zabrakło. Rywalizacja w sprintach to niemal niezmienny scenariusz. W biegu finałowym spotykają się Tomek/Adam, Marcin Polak/Michał Radosz (Hetman Lublin). Rywalizacja jest bardzo wyrównana, różnice na kresce to dosłownie centymetry. W bezpośrednich starciach Tomek i Adam bronią srebrnego medalu z ubiegłego roku.

IMG_1680

Sobotni wieczór to również rywalizacja na dystansie 1 km. Tutaj wszyscy spodziewali podobnych wyników jak w poprzednich latach. Tomek i Adam spokojnie bronią srebrnego medalu z czasem 1:09:179 !!! Mistrzami Polski zostają Marcin Polak/Michał Radosz (Hetman Lublin). Sławek i Dominik 7 miejsce.

Niedziela to ostatni dzień zawodów i rywalizacja na dystansie 4 km na dochodzonie. Konkurencja zdominowana przez Mistrzów Świata Marcin Polak/Michał Radosz (Hetman Lublin).
Srebrny medal z czasem 4:48:493 dla rewelacyjnych w tym dniu naszych kolegów z Tomka Olechno i Krzyśka Wolskiego. Drugi łódzki tandem to Sławek i Adam, zajmują rewelacyjne 5 miejsce.

Gratulujemy przełamania tandemowej tremy naszej łódzkiej debiutantce Izie i jej pilotowi Kazikowi.

Dominik Pawłowski