cyklomaniacy-cx-przełaje-sławno-2013 (1)

Przełaje w Sławnie – Wyścig z Mistrzem

W ostatnią niedzielę listopada w Sławnie rozegrano Ogólnopolski Wyścig o Puchar Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego w ramach którego odbyły się również Mistrzostwa Województwa Łódzkiego oraz V Mistrzostwa Gminy Sławno.


Na skróty:RelacjaMarek Konwa: komentarzWynikiZdjęcia


 

Relacja

Trasę wyścigu wytyczono na terenach obok Gminnego Ośrodka Kultury. Blisko dwukilometrową rundę urozmaiconą o liczne przeszkody naturalne oraz sztuczne zawodnicy pokonywali kilkukrotnie. Jako pierwsi do zmagań stanęli zawodniczki i zawodnicy kategorii juniorka młodsza, młodziczka oraz młodzik. Dystans trzech okrążeń najszybciej pokonał zawodnik klubu DEK Meble  Cyklo Korona Kielce Filip Jamróz, który stoczył pasjonujący pojedynek z zawodnikiem gospodarzy Arkadiuszem Wachem. Jako trzeci finiszował Piotr Kusiak z LSKK Lityński Bełchatów. W gronie juniorek młodszych triumfowała Marta Jajczak z MLKS Wieluń wyprzedzając Weronikę Jankiewicz z LKS Stomil Bełchatów oraz Ewę Sapieję z LKK LUKS Sławno. W wyścigu młodziczek walka o pierwszą lokatę rozegrała się pomiędzy Patrycją Hałubińską a Agnieszką Szpocińską. Ostatecznie jako pierwsza na linii mety zameldowała się Patrycja, która o 19 sekund wyprzedziła Agnieszkę. Na najniższym stopniu podium stanęła Izabela Sobieszczyk z LKS Stomil Bełchatów.

W kolejnym bloku startowym rywalizowali juniorzy młodsi, kobiety Open oraz mastersi. Wyścig juniorów młodszych to popisowa jazda braci Budzińskich z Integral Collections LKK LUKS Sławno. Na pierwszym okrążeniu kilkunastosekundową przewagę nad o 5 minut starszym bratem Marcinem uzyskał Tomek. Walka pomiędzy bliźniakami trwała do ostatnich metrów a przewaga triumfującego Tomka nad Marcinem wyniosła równo 15 sekund. Jako trzeci na mecie zameldował się znakomicie radzący sobie z elementami technicznymi specjalista od kolarstwa szosowego Erwin Misztela z LKS Stomil Bełchatów. W gronie pań na starcie pojawiła się tylko jedna zawodniczka Marta Turoboś z Integral Collections LKK LUKS Sławno, która pomimo iż nie musiała walczyć z rywalkami mocno rywalizowała z kolegami z kategorii junior młodszy. W wyścigu mastersów na starcie pojawił się najbardziej utytułowany polski kolarz przełajowy Olimpijczyk z Atlanty Sławomir Barul. Sławek nie chciał rywalizować o miejsce na podium ale z wielką chęcią startował ze swoimi rówieśnikami poza konkursem. Legendzie polskiego przełaju towarzyszyli nie mniej znani koledzy: Sylwester Szturnoga oraz Roman Rutowicz, którzy co ciekawe we trójkę z domu do Sławna oraz z powrotem przyjechali na rowerach. W kategorii do 50 lat pewnie zwyciężył Karol Maj z LKK Lublin wyprzedzając Arkadiusza Wróblewskiego z Unewla oraz Marka Wacha z LKK LUKS Sławno. W starszej kategorii mastersów triumfował Waldemar Banasiński, którego nikomu bliżej nie trzeba chyba przedstawiać. Popularny „Waldi” reprezentujący obecnie klub Olimpijczyk Szczekociny pokonał Jana Kłoska oraz Arkadiusza Dujkę obaj to niestowarzyszeni zawodnicy z Opoczna.

Kolejnymi wyścigami były zmagania dzieciaków, których pilotował aktualny Mistrz Polski w kolarstwie przełajowym oraz MTB, Olimpijczyk z Londynu Marek Konwa reprezentujący barwy holenderskiej zawodowej grupy kolarskiej Superior Racing Team. Już na starcie emocje były ogromne, ponieważ najmłodsi adepci kolarstwa przełajowego prowadzili bardzo żywiołową rozmowę ze swoim pilotem, który chętnie odpowiadał na ich pytania. Tuż po gwizdku sędziego podniósł się bardzo głośny doping licznie zgromadzonych kibiców wśród których najbardziej wyróżniali się rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo. Najszybciej dystans jednego skróconego okrążenia pokonała Martyna Mochola z Tomaszowa Mazowieckiego, która dość mocno deptała po piętach Markowi Konwie. W poszczególnych grupach wiekowych triumfowali: chłopcy klasy IV-VI Tomasz Pelica z Lublina, dziewczęta klasy IV-VI Martyna Mochola, chłopcy I-III Patryk Magierski z Grudzenia Kolonii, dziewczęta I-III Wiktoria Nowak ze Sławna. Specjalne nagrody otrzymali również najmłodsi uczestnicy zawodów: wśród dziewcząt Natalia Turoboś a wśród chłopców Dominik Ksyta.

Na sam koniec rozegrano wyścig, na który najbardziej czekali wszyscy kibice czyli zmagania elity, młodzieżowców oraz juniorów. Tuż po starcie na czele wyścigu uformował się dwójka prowadzących, którą tworzyli Marceli Bogusławski z Integral Collections LKK LUKS Sławno oraz Marek Konwa Superior Racing Team . Za nimi podążali Tomasz Bala z Racing Club Kraśnik, Andrzej Michniak z WKK Warszawa, Oleksy Ukhanov z Racing Club Kraśnik, bracia Łukasz Pihulak z MTB Silesia Rybnik oraz Mateusz Pihulak z LKS Trasa Zielona Góra. W kolejnej grupce pościgowej jechali juniorzy z LKK LUKS Sławno Kamil Wróbel i Michał Kalinowski oraz dwóch Mateuszów: Szymański z LKK Start Tomaszów Mazowiecki i Goszczyński z WKK Warszawa. Znakomicie w gronie „zawodowców” radzili sobie również zawodnicy niestowarzyszeni. Rafał Bartyzel oraz Dawid Miśkiewicz, którzy walczyli o dziewiątą lokatę w elicie aż do samej mety. W połowie dystansu na czele wyścigu jechał już samotnie Marek Konwa, który już do końca wyścigu sukcesywnie powiększał swoja przewagę nad rywalami niezagrożenie meldując się jako pierwszy na mecie. Drugą lokatę w całym wyścigu dowiózł Marceli Bogusławski pewnie wygrywając rywalizację juniorów. Podium w elicie dopełnili Tomasz Bala oraz Andrzej Michniak. Jako czwarty finiszował Ukhanov, piąty najlepszy z młodzieżowców Mateusz Pihulak, który o kilka sekund wyprzedził swojego brata Łukasza. Siódmy na mecie zameldował się drugi młodzieżowiec Mateusz Szymański a jako ósmy Mateusz Goszczyński, który dopełnił podium w młodzieżowcach. Sprinterski finisz o dziewiąte miejsce wygrał Rafał Bartyzel pokonując o błysk szprychy Dawida Miśkiewicza. Obaj zawodnicy są obecnie w kręgu zainteresowań trenera klubu ze Sławna i być może od nowego sezonu będą bronić barw LKK LUKS Sławno. W juniorach drugą lokatę wywalczył Kamil Wróbel a na najniższym stopniu podium stanął Michał Kalinowski.

Olbrzymim powodzeniem przez cały czas trwania zawodów cieszyło się ognisko z kiełbaskami oraz słodkie bułeczki i herbatka, których mogli skosztować zarówno zawodnicy i trenerzy jak i kibice. Wszyscy startujący w zawodach chwalili trasę za jej poziom trudności oraz przygotowanie godne imprezy rangi Mistrzostw Polski. Dekorację zwycięzców poprzedziło losowanie nagród wśród wszystkich uczestników imprezy. Dzięki wsparciu naszych sponsorów niemal wszyscy zawodnicy wyjechali ze Sławna z upominkami. Wręczenia nagród, pucharów oraz medali dokonywał gospodarz terenu, na którym rozgrywane były zawody Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski. Imprezę zaszczycił swoją obecnością również Vice-prezes Okręgowego Związku Kolarskiego w Łodzi Arkadiusz Jałowski. Po ceremonii dekoracji głos zabrał Marek Konwa, który w bardzo ciepłych słowach podziękował za zaproszenie i pochwalił organizatorów oraz uczestników a w szczególności dzieciaki za stworzenie fantastycznej atmosfery oraz perfekcyjne przygotowanie imprezy. Zwycięzca wyścigu elity opowiedział również zebranym nieco o swoim udziale w Igrzyskach Olimpijskich oraz w skrócie przybliżył kibicom drogę jaką przebył od startów w takich właśnie wyścigach jak ten w Sławnie do medali Mistrzostw Świata. Najlepszy polski kolarz górski zachęcił najmłodszych do wstępowania do klubu oraz spróbowania swoich sił w kolarstwie, zapewniając, że już latem ponownie zawita do Sławna na wyścig Sandstone MTB  Race.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu imprezy. Szczególne słowa uznania należą się Wójtowi Gminy Sławno Tadeuszowi Wojciechowskiemu, firmie Integral Collections, Łódzkiej Federacji Sportu, firmie Quest Ewy Włoszczowskiej, Zespołowi Szkół Prywatnych w Opocznie, Spółdzielni Włościanin w Sławnie, firmie KB Serwis Krzysztofa Barana z Jeleniej Góry, firmie Hol-Trans Przemysława Bogusławskiego ze Sławna, firmie Auto-Mobil-Serwis Waldemara Knopa z Kozenina, cukierni „Ptyś” Marcina Jurka z Gawron, firmie Mas-Pol z Majkowa Dużego, piekarni „Kafar” ze Smardzewic oraz firmie „Franz” Marcina Ściubła ze Sławna. Dziękujemy również naszym patronom medialnym : Tygodnikowi Opoczyńskiemu TOP, Dziennikowi Łódzkiemu, Radiu PLUS oraz portalom internetowym: Opocznianie.pl, mtb-xc.pl, S24.pl, cycling24.pl, kolarski.pl, Cyklomaniacy.pl oraz rowerowanie.com. Już niebawem poznamy termin kolejnej odsłony Sandstone MTB Race a za okrągły rok tradycyjnie w ostatnią niedzielę listopada zapraszamy na przełaje do Sławna. Dołożymy wszelkich starań aby były to zawody rangi Pucharu Polski a być może nawet Mistrzostw Polski.

Z pozdrowieniami ekipa LKK LUKS Sławno.

 

Komentarz postartowy Marka Konwy (Superior Racing Team)

Dzisiejszy wyścig w Sławnie zaliczam do bardzo udanych, został on zorganizowany na wysokim poziomie, trasa dopracowana, trudna technicznie i urozmaicona. Ten wyścig różnił się on od innych ponieważ start był połączony, mogli na nim wystartować zawodnicy z licencją jak i amatorzy. Według mnie był to bardzo fajny pomysł, ponieważ zachęca to większą ilość osób do startów a dla każdego z uczestników było to coś nowego, amatorzy mogli pościgać się z zawodowcami dzięki czemu zdobyli jakieś nowe doświadczenia, natomiast dla zawodowców była to jakaś odmiana i dodatkowe utrudnienie, do tego kręta i trudna technicznie trasa, która wymagała od wszystkich kolerzy stuprocentowego skupienia od początku do końca. Szkoda, że w Polsce jest mało takich wyścigów ale mam nadzieję, że przez upór i chęci takich ludzi jak Przemek Gierczak i jego ekipa będzie ich coraz więcej a co za tym idzie, kolarstwo przełajowe stanie się bardziej popularną dyscypliną wśród dzieci od najmłodszych lat jak i amatorów.


 

Wyniki

Pełne wyniki do ściągnięcia tutaj: klik


Zdjęcia nadesłane przez Organizatora

cyklomaniacy-cx-przełaje-sławno-2013 (3) cyklomaniacy-cx-przełaje-sławno-2013 (2)cyklomaniacy-cx-przełaje-sławno-2013 (4)